კომუნიკაციების კომისიამ 2011 წლის 25 მარტს მიიღო გადაწყვეტილება (N144/22), რომლის საფუძველზეც ავტორიზებულ ან/და ლიცენზიის მფლობელ პირებს დაეკისრათ სტატისტიკური ანგარიშგების ფორმების პერიოდული შევსებისა და კომისიაში წარმოდგენის ვალდებულება. აღნიშნული ვალდებულება ეფუძნება შემდეგ გარემოებებს:
1. საქართველო გაწევრიანებულია ტელეკომუნიკაციების საერთაშორისო გაერთიანებაში (ITU), რაც მას მთელ რიგ ვალდებულებებს აკისრებს. კომისიამ, როგორც ტელეკომუნიკაციების საერთაშორისო გაერთიანების წევრმა ქვეყანამ, აღნიშნულ ორგანიზაციაში ყოველწლიურად უნდა წარადგინოს განსაზღვრული ინფორმაცია, მათ შორის მონაცემები ქვეყნის ტელესაკომუნიკაციო სექტორში არსებული მდგომარეობის შესახებ.
2. ასევე "ელექტრონული კომუნიკაციების შესახებ" საქართველოს კანონის მე-11 მუხლის მე-2 პუნქტის "ა" ქვეპუნქტის შესაბამისად, კომისიის ერთ-ერთი ძირითადი ამოცანაა ელექტრონული საკომუნიკაციო ქსელებითა და საშუალებებით უზრუნველყოფისა და ელექტრონული საკომუნიკაციო მომსახურების სფეროში კონკურენტუნარიანი გარემოს ჩამოყალიბება, შენარჩუნება და განვითარება. საქართველოს კომუნიკაციების ეროვნულმა კომისიამ, კონკურენციის წინასწარი რეგულირების უფლებამოსილების უკეთ შესრულების მიზნით, მიზანშეწონილად ჩათვალა ავტორიზებული პირებისა და ლიცენზიის მფლობელი პირების მიერ კომისიაში წარმოსადგენი ინფორმაციის დეტალიზაცია და სისტემატიზაცია. აღნიშნული დაზუსტებული მონაცემები, კომისიას საშუალებას მისცემს წინასწარ უკეთ შეაფასოს ბაზრის კონკრეტულ სეგმენტზე არსებული ტენდენციები და საფრთხეები. ზემოხსენებული გადაწყვეტილების შედეგად მოწოდებული და მიღებული ინფორმაციის თავმოყრა ხდება ერთიან ელექტრონულ სტატისტიკურ ბაზაში.
კომუნიკაციების ეროვნულ კომისიაში წარმოსადგენ თითოეული სახის ინფორმაციას გააჩნია წარმოდგენის ვადა. აღნიშნული ვადის გასვლის შემდეგ ხდება ოპერატორების მიერ მოწოდებული ინფორმაციის დამუშავება, ანგარიშის დამუშავება და გამოქვეყნება პორტალზე analytics.comcom.ge.გასათვალისწინებელია ის ფაქტიც რომ, კომისიის საერთო სტატისტიკურ ბაზაში მონაცემების შეყვანა ხდება თავად კომპანიების მიერ და ამასთანავე მათ უფლება აქვთ დააზუსტონ საერთო სტატისტიკურ ბაზაში არსებული გასული პერიოდ(ებ)ის მონაცემები, რამაც მომავალში შესაძლებელია გამოიწვიოს აღნიშნული მონაცემების ცვლილება.
ანალიტიკურ პორტალზე analytics.comcom.ge არსებული ანგარიშების კლასიფიკაცია ეფუძნება წლების მანძილზე სხვადასხვა კომპანიების მიერ წერილობითი ფორმით გამოთხოვილი ინფორმაციის შინაარსსა და სიხშირეს.
ტერმინოლოგია
ტერმინიგანმარტება
მობილური კომუნიკაციების აბონენტები
მობილური კომუნიკაციების აბონენტად განიხილება SIM ბარათი, რომლის გამოყენებითაც თვის (კვარტლის,წლის) განმავლობაში ერთხელ მაინც განხორციელდა ან მიღებულ იქნა ხმოვანი ზარი, SMS, MMS, გაწეულ იქნა ინტერნეტით ან სხვა დამატებითი სერვისით მომსახურება, ან დაირიცხა ს
აბონენტები წლის ჭრილში
აბონენტის რაოდენობა წლის ჭრილში ტოლია კონკრეტული წლის ბოლო კვარტლის აბონენტების რაოდენობისა.
შემოსავლები
შემოსავლები მოცემულია დღგ-ს და აქციზის გარეშე.
MOU
MOU (Minutes Of Use) - ითვლება შემდეგნაირად: შესაბამის პერიოდში აბონენტის მიერ ჯამურად ნასაუბრები წუთები (იგულისხმება მხოლოდ გამავალი ზარები) გაყოფილი შესაბამის პერიოდში აბონენტების რაოდენობაზე.
ARPU
ARPU (Average Revenue Per User) - ითვლება შემდეგნაირად: შესაბამის პერიოდში ოპერატორების მიერ მიღებული საცალო შემოსავალი (დღგ-ს და და აქციზის გამოკლებით) გაყოფილი შესაბამის პერიოდში აბონენტების რაოდენობაზე.
სიმკვრივე
სიმკვრივე – ფიზიკური პირი აბონენტების რაოდენობა გაყოფილი ქვეყანაში შინამეურნეობების(ოჯახების) ან მოსახლების რაოდენობაზე.

On 25th March 2011 Communication Commission adopted resolution (N144/22), based on which authorized entities and license holders were imposed obligation to fill periodically statistical forms and to submit them to the Commission. This obligation relies on the following circumstances:
1. Georgia is a member of International Telecommunication Union (ITU). This membership imposes commission number of obligations. As a member country of International Telecommunication Union, Georgia annually have to submit to ITU defined information, including data about the existing situation in telecommunication sector of the country.
2. 2. According to the sub clause “A” of the clause 2 of the article 11 of Georgian low “on Electronic Communication”, one of the main functions of the Commission is providing with electronic communication networks and means and formatting, maintaining and developing competitive environment on electronic communication service sphere. In order to the better implementation of the power of pre regulation, Georgian National Commutation Commission considered reasonable to detail and systemize information, which should be submitted by authorized entities and license holders. These adjusted data will give commission opportunity of better preliminary assessment of trends and dangers on the specific segments of the market. As a result of above mentioned resolution, submitted information is collected in electronic statistical database.
Every type of the information, that should be submitted to the Georgian National Communication Commission have term of submitting. After expiration of this term, information submitted by operators, is being processed, report is also being processed and it has being published on the portal analytics.comcom.ge. It should be considered, that data input in the Commission’s statistical database is done by the companies themselves and they have right to clarify data of the past period(s) in statistical database. In the Future this may cause changes of this data.
On the analytic portal analytics.comcom.ge, classification of the existing reports relies on the content and frequency of information, demanded written during the years from different companies.
Terminology
TermDefininition
Mobile subscribers
Total Number of subscribers (sim cards), which, during the corresponding period (month, quarter), have used company services at least once (made or received call, sent or received SMS/MMS), used internet or other value added service, or were charged a sub
Revenues
Revenues are presented without VAT and excise.
MOU
MOU - Minutes Of Use
ARPU
ARPU - Average Revenue Per User
penetration
Penetration - penetration calculated by dividing subscribers (physical entity) by the number of households in the country.